044 360-31-22
093 291-71-24

Як стягнути аліменти з боржника, який виїхав на постійне місце проживання за кордон?

Справа стосується стягнення аліментів на неповнолітнього. Боржник отримував офіційні доходи за кордоном в країні, з якою Україна не має підписаної угоди про співпрацю в цивільних справах. ДВС 5 разів надсилала до боржника вимогу, щоб він повідомив дані про отримані за кордоном доходи і майно, яким він володіє. Боржник ці вимоги ігнорує, жодних даних не надає, вимоги отримує, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення. Які мають бути дії державного виконавця? Чи передбачена відповідальність боржника і яка саме за невиконання законних вимог держвиконавця?

Відповідь юридичного консультанта:

Відповідно до ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Оскільки за ч.4 ст.181 у разі виїзду одного з батьків за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, то відповідно Постанова Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку стягнення аліментівна дитину (дітей) у разі виїзду одного з батьків дляпостійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про подання правової допомоги стверджує: якщо аліментні  зобов'язання  не  були  виконані  особою,  що виїжджає, стягнення аліментів провадиться за рішенням суду.

Згідно ч. 11 ст. 71 ЗУ Про виконавче провадження за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

За п. 12. Ст..71 ЗУ Про виконавче провадженняу разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Відповідальність відповідно до ст. 183-1  ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментівнесплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин".

01.10.2018