044 360-31-22
093 291-71-24

Закон про нову систему валютного регулювання вступив у законну силу

7 лютого 2019 року почав діяти Закону України від 21 червня 2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції».

Разом із законом запрацювала нова система валютного регулювання. Вона складається з восьми основних постанов Правління Національного банку, які замінили попередню базу з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання.

Відбудуться такі основні зміни:

  • збільшується граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами зі 180 до 365 днів;
  • скасовується валютний нагляд за експортно-імпортними операціями до 150 тис. грн;
  • скасовуються індивідуальні ліцензії на валютні операції та запроваджується система е-лімітів (для здійснення господарської діяльності  юридичній особі не більше 2 млн. євро протягом календарного року);
  • скасовується процедура реєстрації резидентами в НБУ зовнішніх запозичень;
  • скасовуються спеціальні санкції за порушення строків розрахунків (індивідуальний режим ліцензування та призупинення зовнішньоекономічної діяльності)
  • скасовується щоквартальне декларування валютних цінностей, доходів та майна, що знаходяться за межами України;
  • дозволяється вільне використання резидентами рахунків в іноземних фінансових установах та здійснення через такі рахунки валютних операцій (крім операцій з переказів коштів з України на такі рахунки);
  • дозволяється здійснення операцій за рахунками в українських фінансових установах юридичних осіб-нерезидентів.

Фінансова санкція за порушення строків розрахунків залишається незмінною. Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого статтею 13 Закону №2473, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором чи вартості недопоставленого товару.

Загальний розмір нарахованої пені обмежується і не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Нормативно-правовими актами НБУ збережено обов’язок продажу на валютному ринку надходжень в іноземній валюті. Також банки зобов’язані продати валюту у разі її купівлі та не використання валюти за призначенням, як було зазначено при її купівлі, а також у разі повернення резиденту передплати від нерезидента.

Національний банк своїми постановами розширив перелік валютних послаблень для бізнесу. НБУ, зокрема, надав можливість населенню проводити операції з онлайн-купівлі іноземної валюти та банківських металів на суму до 150 тис. грн не в операційний, а в календарний день. Це означає, що онлайн-купівля валюти через інтернет-банкінги і мобільні додатки є доступною громадянам у режимі 24/7.

Окрім цього, Національний банк уточнив, що перерахування валюти за кордон юридичними особами для розміщення на депозитних рахунках (в межах ліміту 2 млн євро на рік) можливо лише за рахунок власної, а не купленої іноземної валюти.

13.02.2019