044 360-31-22

У ВРУ планують визнати кримінальним правопорушенням несанкціановане поширення інформації про вогневе ураження обєктів критичної інфраструктури

Не слід нікому нагадувати, що вже більше дев’яти місяців триває героїчна боротьба Збройних сил України з окупаційними військами ЗС РФ, які вторглись на територію нашої Батьківщини. На даний час ворог і далі продовжує утримувати окуповані території, а також наносить ракетні удари та атаки безпілотними літальними апаратами по об’єктах цивільної інфраструктури.

Більшість людей чи то через легковажне ставлення, чи то через бажання «хайпу», знімають на телефони або інші прилади фото та відео фіксації місце влучання ворожих ракет, публікуючи це в соціальних мережах або засобах масової інформації. Такими необдуманими діями наші люди допомагають ворогу зібрати інформацію про наслідки їх обстрілів.

З метою боротьби з подібними явищами 23 листопада 2022 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 8218 щодо удосконалення положень про кримінальну відповідальність за несанкціоноване поширення інформації про вогневе ураження об’єктів на території України.

Зазначеним вище законопроектом пропонується викласти ст. 1142 Кримінального кодексу України у новій редакції. Так, вказану статтю по суті доповнено новою частиною, яку пропонується зробити першою. Отже, частиною першою вказаної статті пропонується визнати кримінально-караними дії осіб щодо поширення інформації про вогневе ураження державою-агресором або іншими незаконними збройними формуваннями об’єктів критичної інфраструктури або будівель чи споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних, комунальних підприємств, установ чи організацій на території України, якщо така інформація не розміщувалася (не поширювалася) у відкритому доступі Генштабом ЗСУ, Міноборони, ГУР, СБУ, іншими уповноваженими державними органами або службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану. За дані діяння законодавець пропонує карати штрафом від 1 000 до 3 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (17 000 - 51 000 грн.) або громадськими роботами на строк від 200 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років.

Норми ж нині діючої редакції статті ст. 1142 ККУ пропонується залишити без змін і викласти у другій, третій та четвертій частинах відповідно.

На нашу думку даний законопроект № 8218 буде проголосований та набере законної сили. Сподіваємось, що побоювання кримінальної відповідальності за поширення інформації щодо місця ураження спонукатиме законослухняних громадян до розсудливості, а решті не вдасться уникнути справедливого покарання.

Підготував:
Адвокат ТОВ «ЮСТА-ЕКСПЕРТ»
Максим ЩЕТІНІН

29.11.2022