044 360-31-22
093 291-71-24

Що станеться з нерухомістю після розлучення?

Перебуваємо з дружиною в процесі розлучення. На даний час я проживаю в винайнятій квартирі. Дружина і наших двоє дітей проживають в нашому спільному будинку (документи на землю та на початок будівництва і його завершення на мені). Після розлучення скільки часу я вважаюся власником будинку, чи може дружина стати повновладним власником будинку? Чи потрібно ділити майно після розлучення щоб не втратити право власності через три роки?

Відповідь юридичного консультанта:

Відповідно до законодавства, майно набуте в шлюбі є спільною сумісною власністю подружжя (ст. 368 ЦК України). Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою, уклавши договір про поділ майна або договір про виділ майна зі складу майна подружжя. Договір про поділ чи виділ нерухомого майна підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у 3 роки, яка обчислюється від дня, коли один зі співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

З питання не зрозуміло чи відбулася реєстрація права власності на будинок після введення в експлуатацію, скільки, право власності на нерухоме майно настає з моменту державної реєстрації.

Після розлучення, будинок залишається спільною сумісною власністю подружжя, та відповідно до статті 370 ЦК України, кожен із співвласників має право на виділ своєї частки в натурі.

Враховуючи що нерухоме майно оформлене на Ваше ім’я, дружина має право звернутися до суду з позовом про розподіл спільного сумісного майна. Крім того, Ви маєте право в добровільному порядку за взаємною згодою укласти договір про поділ майна подружжя.

14.09.2020